Брой посещения:507

Дрезден ден 4-ти: Карта и маршрут
Септември 2015 (September 2015)
  • Бившата цигарена фабрика Йенидзе (Yenidze)
  • Международен конгресен център (Internationales Congress Center)
  • Парламентът на Саксония (Sächsischer Landtag)
  • Мостът на Август (Augustusbrücke)
  • Саксонското министерство на културата (Sächsisches Staatsministerium für Kultus)
  • Кралският дворец (Residenzschloss)
  • Църквата Св. Богородица (Frauenkirche)

Саксонският парламент, мостът на Август (Augustusbrücke), разходка покрай р. Елба
Днес е последният ни ден в Дрезден. Преди да отворят двореца решаваме да отделим кратко внимание и на някои по-съвременменни сгради. Минаваме покрай Международния конгресен център, сградата на Саксонския парламент, сградата на бивша цигарена фабрика.

Поради различният архитектуррен стил те някак си не са в съзвучие с останалата част на центъра на Дрезден. Пресичаме р. Елба по моста на Август и правим кратка разходка покрай реката, откъдето сутрин рано има прекрасни гледки към историческия център на Дрезден.

Всъщност някои учреждения използват сгради в друг стил, като например Саксонското министерство на културата.

Кралският дворец (Residenzschloss), съкровищницата Grünes Gewölbe, църквата Св. Богородица (Frauenkirche)
Слад освежителната сутрешна разходка се отправяме към кралския дворец (Residenzschloss), където ще разгледаме едно от най-уникалните неща в Дрезден – съкровищата на „Зелените сводове“ (Grünes Gewölbe). Ако трябва да се избере едно единствено нещо, което да се разгледа тук това е тази колекция от скъпоценности. За нея казват, че е най-голямата в Европа и една от най-старите. Началото на колекцията е сложено от Август Силния и има две обособени части – оргиналния Grünes Gewölbe, в който са показани около 3,000 екземпляра и новия – с около 1,100. Поради изключително ценните произведения (някои от тях са създадени от стотици, дори хиляди, скъпоценни камъни – диаманти, изумруди, рубини, кристали, кехлибар и пр., без да броим златото, среброто, слоновата кост), посещенията са ограничени до определен брой хора и затова е необходим билет с предварително избран час. Мерките за сигурност са засилени – преминаването от една зала в друга става през двойни охранявани врати на малки групи и фотографирането е забранено.

Много от нещата тук са дело на дворцовия златар Johann Melchior Dinglinger. Негов е един от най-ценните екземпляри в колекцията – „Дворцов прием за рождения ден на Могула“ с 4,909 диаманта, 164 смарагда, 160 рубина, един сапфир, 16 перли и две камеи. Бях прочела предварително, кои са най-ценните екземпляри („Мавр с изумруди“, „Обелиска на Август“, златен сервиз, чиято цена е равна на цената на самия дворец), но за мен всичко беше невероятно интересно.

Излизаме зашеметени, за да се насладим на площада пред църквата Св. Богородица (Frauenkirche). Тази църква е била възстановена едва през 2005 г. При реконструкцията всички останали след бомбардировката каменни късове са поставени на оригиналните им места. Църквата е реконструирана, доближавайки се максимално до първообраза, защото тя е един от символите на Дрезден (появява се още в известната картина на Каналето).

Площадът пред нея вечер се превръща в сцена на открито, където слушахме най-различни изпълнения от рок до опера. Няма турист, посетил града, който да не е бил на този площад. Ние минавахме всеки ден и винаги откривахме по нещо ново.

Някак си не ми се иска да се разделим с Дрезден, защото макар и по-малък от Берлин, той те оставя с мисълта, че има още какво да бъде открито и разгледано.

Последни часове
Разбира се останаха още много интересни и не споменати неща, защото дните ни бяха запълнени до секунда. Оказа се, че някои от сградите просто се натрапват в много от снимките – като сградата на академията за изкуства (Kunstakademie), с огромения стъклен насечен купол, наречена от жителите „сокоизтисквачка за лимони“, която е била обект на доста спорове при построяването й в края на XIX век.

Другото, което изникваше постоянно при запознаването с историята на Дрезден, беше името Semper – архитектът, който е допринесъл за града достатъчно, за да може паметника му да е на едно от най-оживените места.

Не остана време да се насладим на всички приятни заведения, които ни примамваха, нито за разходка с парен кораб по Елба – може би трябваше да комбинираме кораб и влак за пътуването до Прага.

Но сега вече е късно да се мисли за промяна на плановете, защото Прага ни очаква.

Остави коментар:

Leave a Reply