Брой посещения:542

Мюнхен ден 1-ви: Карта и маршрут
Юни 2016 (June 2016)
  • Портата Зендлингер (Sendlinger Tor)
  • Улица Зендлингер (Sendlinger Straße)
  • Площад Мариенплац (Marienplatz)
  • Пазарът Viktualienmarkt
  • Портата Изар (Isartor)li>
  • Църквата Свети Дух (Heiliggeistkirche)
  • Църквата Свети Петър (Peterskirche)
  • Бирарията Hofbräuhaus
  • Улица Нойхаузер (Neuhauser Straße)
  • Площад Карлсплац (Karlsplatz)

Площадът Marienplatz и пазарът Viktualienmarkt
Веднага след пристигането си в Мюнхен се отправяме към Marienplatz – най-известния площад в града още от средновековието. Влизаме през една от 3-те запазени врати-арки – Sendlinger Tor, които на времето се определяли границите на средновековния град-крепост.

Попадаме в огромно оживление, защото след няколко метра в края на улицата, се вижда площада или по-точно сградата на новия градски съвет (Neues Rathaus). Часовниковата кула на тази сграда е най-голямата туристическа атракция на площада.

Мюнхен: Neues Rathaus

Всеки ден в 11 часа тя бие с 43-те си камбани и с помощта на 32 фигури разказва две важни за града истории: женитбата на баварския херцог Wilhelm V с лотарингската принцеса Renata von Lothringen и танца за прогонване на избухналата в града чумна епидемия през 1517 год.

Neues Rathaus не изглежда нов, но това е естествено, защото всъщност е построен през 1867 год. за да замени стария (Altes Rathaus), който дооформя площада от другата страна и по онова време вече е бил малък за такъв важен и голям град като Мюнхен.

На площада прави впечатление колоната със златна фигура отгоре (Mariensäule), която е издигната тук през 1638 год., за да отзнаменува победата над шведските окупатори.

В миналото Marienplatz е бил мястото за градски пазар. Но с развитието на града той станал недостатъчен и през 1807 год. наблизо бил обособен нов пазар – Viktualienmarkt (лат. viktuali означава храна). Днес тук не само се продават различни свежи хранителни продукти, но (както може да се очаква в Бавария) има обособени няколко бирарии на открито.

Църквите Heiliggeistkirche и Peterskirche
Все още сме в центъра на средновековния град и за да стигнем до пазара, минаваме покрай две големи църкви – Heiliggeist Kirche (построена през 14 в. в готически стил, минала през няколко трансформации, включително големи разрушения през Втората Световна Война и окончателно възстановена през 1991 г.) и Peterskirche (смята се, че това е най-старата църква в града, защото на този хълм са живели първите заселници – монасите).

Тя също е била сериозно разрушена през войната, но красивият й олтар, създаден през 18 в. е напълно възстановен.

Бързаме към другите две врати-арки. Макар че времето постоянно ни изненадва ту с дъжд, ту със слънце, ние вече не се съобразяваме с него и минаваме покрай Karls Tor и Isar Tor.

Бирарията Hofbräuhaus, вечерен Мюнхен
Време е за още една голяма туристическа атракция на Мюнхен – бирарията Hofbräuhaus. Една от най-старите пивоварни, създадена 1589 год. тя дълго време е била пивоварната на управляващите Бавария владетели. Отдавна вече е достъпна за всеки, а атмосферата й загатва за това, какво се случва по време на прочутия Oktoberfest.

Първоначалната ни идея беше лично да усетим атмосферата, но въпреки че беше делничен юнски ден свободни места липсваха. Не изчакахме, защото бяхме порядъчно ожаднели, а всички кръчми наоколо предлагаха подобно удоволствие. Всяко заведение предлага достатъчно бира, която се произвежда по стари рецепти и само с натурални съставки.

Където има бира са необходими и халби. Затова навсякъде сувенирните магазини предлагаха голямо разнообразие и техните витрини привличаха погледа ни постоянно.

Bierstain

Хапнали и доволни, на свечеряване минаваме по улиците на града с надеждата, че няма да е толкова оживено и ще успеем да снимаме някои направили ни впечатление преди това неща.

Минаваме покрай фонтана на Marienplatz, който преди това почти не се виждаше от тълпата хора, както и край фонтана, разположен на площада пред Karls Tor, срещу който се издига огромната сграда на Баварския съд.

Със задоволство отбелязваме, че Мюнхен, както и всеки голям европейски град, не заспива рано, въпреки случилите се напоследък неприятни събития с емигранти.