Брой посещения:584
Фресно, където сме отседнали, е на сравнително удобно място за посещение на парка “Каньонът на царете” (англ. Kings Canyon NP), но пътуването по живописния и стръмен път (изкачваме се на близо 2,000 м надморска височина) отнема поне час и половина.
Още на входа на парка се сблъскваме с първите гиганти – няколко секвои и дънери, стратегически посрещащи новите посетители. Двете сърни, които виждаме, сякаш са по поръчка за сравнение със секвоята.
Днешните обекти не изискват много ходене (имаме нужда от време да се ориентираме и настроим). Отправяме се към секвоята “Генерал Грант” (англ. General Grant Tree) и горичката около нея. Въпреки че е в началото на деня, паркингът е вече почти пълен. Всеки парк си има места, които са едва ли не задължителни за посещение, достъпни са за абсолютно всички и първият ни обект е точно такъв.
Секвоята, към която сме се насочили, е наречена така в чест на 18-тия американски президент ген. Юлисис Грант (англ. Ulysses S. Grant) и е второто по големина дърво в света. Горичката около него изобилства с не по-малко внушителни и красиви дървета, както и с огромни паднали такива, които поразяват въображението и ни задълбочават във философски разговори за живота, неговата продължителност и ценност. За съжаление наоколо е пренаселено със снимащи се, подскачащи и викащи туристи, с които се оказва, че не съм свикнала, въпреки не малкото вече пътувания зад гърба ни.
Ние продължаваме по една не толкова известна и посещавана пътека – North Grove Loop, която е в съседство, и почти необезпокоявани потъваме във вълшебството на гората. Всяко дърво си има собствен облик, а огромните основи приличат на слонски стъпала, здраво стъпили на земята. Много от стволовете носят белези на пожари, които в случая са едно необходимо зло. Рзбира се, че има дървета, които загиват в резутат на пожарите, но те същевременно дават възможност да се освободи място за израстване на нови гиганти.
Отбелязваме, че при тези размери на нещата се очартава един голям проблем – как да се правят снимки, че наистина да се покаже величието на тези създания. Явно заедно със снимките ще е необходимо и въображение.
Водопадът е разположен на дъното на Каньонът на царете. Пътят до там се спуска стремително надолудоста живописен – с много завои и места за панорамни гледки. Но това си има и отрицателните страни – пътуването е доста бавно.
Каньонът се оформя от Реката на царете (англ. Kings River) и нейния южен ръкав. По това време на годината тя е пълноводна, бучаща и страховита и ние й се наслаждаваме от колите докато пътят върви покрай нея.
Описанието на водопада беше по-различно от това, което ние видяхме. Ние очаквахме сравнително не голям водопад, но може би заради това, че нямахме добра представа за тукашните мащаби, а и беше пролет, той водопадът беше в пълната си сила и в доста голям диаметър наоколо се носеха водни пръски.
Това породи втори проблем, с който продължихме да се сблъскваме и следващите дни – как да снимаме водопадите при тази разстилаща се и проникваща навсякъде водна мъгла.
Този ден пропътувахме почти до края на каньона, където има още един водопад – Roaring River Falls, разположен на реката със същото име и намиращ се на много кратко разстояние от паркинга.
Не само водопадите са най-пълноводни и приятни по това време на годината, но поляните наоколо са пълни с цветя – още едно допълнително удоволствие от това да посетиш парка през пролетта.
Не остана време да видим една друга известна секвоя – Boole Tree, защото се оказа че пътеката до нея е по-дълга от предвиденото, а и ние за съжаление пътувахме дълго до хотела ни във Фресно, но и така приключихме 1-вия ден доволни.
Остави коментар: