Брой посещения:440

Индианаполис Ден 2-ри: Карта и маршрут
Май 2015
  • “Монюмънт Съркъл” (Monument Circle)
  • Университетски парк (University Park)
  • Мемориалът на загиналите в световните войни (Indiana World War Memorial)
  • Площадът на Обелиска (Obelisk Square)
  • Катедралата “Шотландски ритуал” (Scottish Rite Cathedral)
  • Детският музей (Children’s Museum)
  • Музеят на изкуството (Indianapolis Museum of Art)
  • Паркът “100 акра” (100 Acres Park)

Монюмънт Съркъл, Мемориалът на загиналите в световните войни
Разглеждаме града точно в уикенда около Деня за възпоменание (англ. Memorial Day). Странно съвпадение, защото доста голямо пространство тук е отделено за почит към загиналите и ветераните от войните. Минаваме през кръглия площад “Монюмънт Съркъл” (англ. Monument Circle) с паметника на загиналите през войните войници и матроси от Индиана (англ. Soldiers and Sailors Monument) – първият паметник в щатите, посветен на обикновения войник.

Soldiers and Sailors Monument

Оттук продължаваме по ул. “Меридиан” (англ. Meridian Street), за да достигнем до малкото Университетско паркче (англ. University Park) със статуите на Бенджамин Харисън, Шуйлер Колфакс и Ейбрахам Линкълн. В центъра на парка се намира фонтанът Депю посветен на д-р Ричард Депю (англ. Richard J. Depew).

През улицата срещу Университетския парк се намира Мемориалът на загиналите в световните войни (англ. Indiana World War Memorial).

Indiana World War Memorial

Мястото заема пет блока и е посветено на ветераните от войните, не само от щата и но и от страната. По средата на комплекса има площад с фонтан и обелиск.

В другия край има още един площад с кенотаф (празна гробница), разположен в хлътнала градина, заобиколен от четири колони от черен гранит със златни орли върху тях. Площадът с кетонафа се намира между двете сгради на седалището на Организацията на американските ветерани от войните Американски легион (англ. American Legion). През 1919 г. жителите на града са успели да издействат построяването на сградата на легиона тук, а не в Ню Йорк, донякъде и заради вече съществуващия паметник на загиналите през войните войници и матроси, и така е било оформено едно наистина въздействащо място.

Непосредствено до този блок се намира и още една интересна сграда – катедралата “Шотландски ритуал” (англ. Scottish Rite Cathedral). Оказва се, че това е една от най-големите масонски сгради в света и един от най-добрите примери за стил Тюдор-готик в архитектурата в Северна Америка. За съжаление катедралата не може да се разглежда през уикенда, така че не успяхме да й се насладим отвътре.

Някои от нещата, които бяхме предвидили да видим, за съжаление не се намират в центъра на града.

Детският музей, музей на изкуството
Отправяме се към музея на изкуството в Индианаполис (англ. Indianapolis Museum of Art (IMA)), но сме предвидили кратка спирка до Детския музей (англ. Children‘s Museum). Не че имаме намерение да го разглеждаме, въпреки че децата са още живи в нас, но той има доста интересно оформена фасада.

Children's Museum

Все пак нашата цел е IMA, защото освен музей на изкуството, в пространството около сградата има скулптурна градина, а съвсем наблизо – огромен парк наречен 100 акра (англ. 100 Acres).

От посещението ни в Индианаполис, скулптурната градина около музея беше най-голямото ни разочарование. Е, разбира се снимахме известната скулптура Love, но нещата, които видяхме, не задържаха за дълго вниманието ни.

Доста голям и интересно оформен, паркът отне по-голяма част от времето ни. Той е свързан с мост със музея и двете пространства неусетно се преливат едно в друго.

IMA Park

Тук се намира и Историческият дом “Лили” (англ. Historic Lilly House), пример на колониален стил къща, която е отворена за посещение.

Като цяло, останахме с приятни впечатления от града.

Остави коментар:

Leave a Reply