Брой посещения:742

Бостън ден 3-ти: Карта и маршрут
Септември 2011
  • Кембридж (Cambridge)
  • Университета Харвард (Harvard University)
  • Масачузетския Технологичен Институт (MIT)
  • Площад “Християнска наука” (Christian Science Plaza)
  • Площадката за наблюдение в небостъргача Пруденшъл (Prudential Center Skywalk Observatory)
  • Квартал Бек Бей (Back Bay)

 

 

Масачузетския Технологичен Институт и Харвард

Днешният ден е опрeделен за посещение на Кембридж, градът на два от най-известните университети в САЩ: Масачузетския Технологичен Институт (MIT) и Университета Харвард. До преди построяването на мостовете над р. Чарлз Кембридж не е бил леснодостъпен откъм Бостън. За наше щастие живеем в технологичен век и просто вземаме метрото, за да го посетим. Харвард, които е най-старият университет в щатите, е смесица от стари и нови сгради, но академичния дух ги обединява по безспорен начин.

По улиците пребладават младите хора и такива, които изявяват талантите си на открито.

Cambridge One Man Band

Това ни навява студентски спомени (макар и завършили преди години и на хиляди мили оттук, студентът си е винаги студент).

Сградата на Мемориалната зала (англ. Memorial Hall) в т. нар Висок Викторианско-готически стил е издигнат в чест на завършилите Харвард и участвали в гражданската война.

А точно отсреща потвърждавайки идеята за смесицата на стилове e сградата на Факултета по дизайн (англ. Harvard Graduate School of Design). Място, където са завършили доста известни архитекти, като например Яу Мин Пей (чиято работа видяхме вчера) и Франк Гери.

И докато в Харвард преобладават сгради в по-класически стил то за MIT опредено може да се каже точно обратното. Типичен пример са сградата на McGovern Institute for Brain Research и шедьовъра на Франк Гери – Центърът Стата (англ. Stata Center), на семейство Рей и Мария Стата – основните дарители за строителството му.

MIT STATA Center

И въпреки че тя, както разбрах, поражда доста противоречиви мнения сред професионалистите, аз съм доволна, че имах възможност да видя нещо толкова оригинално и нестандартно.

Небостъргачът Пруденшъл и площадката за наблюдение
Следобед се връщамe в Бостън. Планували сме обзорен поглед на града от площадката на последния етаж на небостъргача Пруденшъл наречена Skywalk Observatory.

Отивайки към небостъргача за кратко минаваме през интересно оформен площад с фонтани и шадраван, в чиито води се отразяват близките сгради. Името на площада “Християнска наука” (англ. Christian Science Plaza) идва от разположения тук Център за християнска наука, собственост на Църквата на Христос Учения (англ. Church of Christ, Scientist).

Christian Science Plaza

От високо имаме възможност да обхванем изцяло някои големи обекти, като моста Зейкъм, покрай който минахме първия ден

Откриваме обекти, които вече сме видяли отблизо и се обогатяваме с нови не видени неща.

Рабираме защо Бостън е известен като град на редовите къщи (англ. Row Houses) – целият квартал Бек Бей (англ. Back Bay) изцяло е застроен е такива къщи.

Row Houses from Skydeck

Вечерта не може да не обърнем внимание на най-известната бостънска бира Samuel Adams, която неизвестно защо в САЩ на много места се продава като вносна.

Sam Adams

Остави коментар:

Leave a Reply