Брой посещения:507

Мадрид Ден 3-ти: Карта и маршрут
Септември 2012 (September 2012)
  • Кралския дворец (Palacio Real)
  • Катедралата Алмудена (Santa María la Real de La Almudena)
  • Базиликата Сан Фансиско ел Гранде (Real Basílica de san Francisco el Grande)
  • Мавърският парк (Campo del Moro)
  • Портата Сан Висенте (Puerta de San Vicente)
  • Сан Антонио де ла Флорида (Real Ermita de San Antonio de la Florida)

Кралският дворец
Посветили сме днешният ден предимно на средновековни монументални обекти – кралския дворец и няколко църкви.

Верни на стратегията, най-ранните часове да са отделени за най-посещаваните обекти, тази сутрин се отправяме към двореца на испанските крале (исп. Palacio Real).

След преместването на столицата на Испания от Толедо в Мадрид естествено са хвърлени големи усилия, за да бъде построен достоен дворец за кралската фамилия.

Дворецът е разположен на хълм, за да може градът да бъде в краката на своите владетели. Пред главния вход са оформени зелени площи, които носят името “Градините на Сабатини” (исп. Jardines de Sabatini) по името на един от дворцовите архитекти, а отзад в подножието на хълма ни посреща друга зелена площ – Мавърският парк (исп. Campo del Moro).

Jardines de Sabatini

Днес за публика е отворена само малка част от двореца, но тя дава добра представа за живота на кралските особи. Вътре обаче не е позволено да се снима, само главното стълбище, което ни загатва за това, какво ни очаква. Впускаме се в разглеждане.

Катедралата Алмудена, църквите “Сан Фансиско ел Гранде” и “Сан Антонио де ла Флорида”
Споменах, че за мен един от символите на Испания са нейните църкви и катедрали. Този ден мисля, че им отдадохме дължимото внимание.

Започваме с катедралата Алмудена (исп. Santa María la Real de La Almudena), която е разположена точно срещу двореца. След преместването на двореца от Толедо в Мадрид е трябвало да мине малко време, докато се реши къде да бъде построена катедрала, която да се изпозва от кралската фамилия. По-късното й построяване, обяснява защо като цяло е доста по-изчистена от множеството детайли и елементи, с които се сблъсквахме досега.

Almudena Cathedral

Не може да отминем и известната базилика Сан Фансиско ел Гранде (исп. Real Basílica de san Francisco el Grande). В нея се съхраняват останките на известни политици и художници, защото дълго време е служела за национален пантеон. И както във всички испански катедрали, картини на именити художници, в случая на Гоя и Цубаран.

Гоя е един от испанските художници, с чиито творби се сблъсквахме непрекъснато на различни места в Мадрид. Затова сме решени да му отдадем своята почит. Гробът му е в една сравнително малка и отдалечена от центъра на Мадрид църква – кралската църква Сан Антонио де ла Флорида (исп. Real Ermita de San Antonio de la Florida).

На нейния купол е съхранена и една от последните по-големи творби на художника.