Брой посещения:589

Прага ден 4-ти: Карта и маршрут
Септември 2015 (September 2015)
  • Карлов мост (Karlův most)
  • Площад Малтийски (Maltézské náměstí)
  • Площад Малостранске намести (Malostranské náměstí)
  • Църквата Св. Николай (Kostel svatého Mikuláše)
  • Улица Нерудова (Nerudova)
  • Манастир Страхов (Strahovský klášter)
  • Улица “Нов свят” (Nový Svět)
  • Лорета (Loreta)
  • Мемориал на загиналите през войната 1938-1945
  • Крайбрежна улица Косарково (Kosárkovo nábřeží)
  • Парк Летна (Letenské sady)
  • Ханавски павилион (Hanavský pavilion)

Малкият град, площад Малостранске намести, църквата Св. Николай
Днес основната ни цел за разглеждане е т. нар. Малък град или Мала страна (чеш. Mala Strana), квартал на Прага на левия бряг на Вълтава точно срещу Стария град.

Карловият мост, отново претъпкан от туристи, ни отвежда през реката до Мала страна.

През далечната 1257 г. този квартал е бил малко кралско градче и като такова жителите му са се ползвали с много привилегии. Стръмните му улици са изпълнени със сгради, които по онова време са били дворци на местните придворни богаташи, а сега много от тях са посолства на чужди държави. Дълго време тази част на Прага е била населена предимно с немци. Интересни площади ни посрещат на всяка крачка, но безспорно най-впечатляващ е централния площад Малостранске намести (чеш. Malostranské náměstí).

Malostranské náměstí

Той формално е разделен на две части – горна и долна, и е наситен с характерни сгради и детайли.

Най-забележителната сграда на този площад е църквата Св. Николай (чеш. Kostel svatého Mikuláše), за която казват, че е най-добрият пример за барокова църква в Прага. Тук е съществувала църква още през XIII век, но бароковата си архитектура църквата е получила през 1755 г.

Kostel svatého Mikuláše

Достатъчно голяма като размер и невероятно интересна отвътре, тя погълна доста повече от заплануваното време. Освен с богато изрисувания интериор, църквата е известна и със своя орган, на който е свирил Моцарт.

Манастирът Страхов
И отново по стръмните улички се отправяме към друг много известен обект – манастира Страхов (чеш. Strahovský klášter).

Strahovský klášter

По пътя към него продължаваме да се захласваме по сградите. Много от тях сега изпълняват по-съвременни функции на хотели, ресторанти, сувенирни магазини, но с нотка от интересното минало.

Манастирът е седалище на монашески орден и е основан през 1143 г. Още от основаването си има важно политическо, културно и религиозно значение.

Има няколко преломни момента в развитието му – пренасянето на останките на основателя на ордена Св. Норберт в църквата, построяването на първата библиотека в т.нар. Теологична зала (чеш. Teologický sál), а по-късно разширяването й с нова зала – Философската (чеш. Filosofický sál). Тук се пазят над 200,000 хиляди томове и други ценни предмети.

От терасата до манастира Страхов се открива великолепен панорамен изглед към града. Според уличните художници – най-добрият, и ние не пропускаме да му се насладим, като същевременно го „запечатваме“ в многобройни снимки.

Paroramic view from Strahov

Като всеки уважаващ себе си чешки манастир и към този има пивоварна, която предлага на изнурените туристи приятно място за утоляване на жаждата и глада.

Църквата Лорета, паркът Летна
Продължаваме обиколката си по стръмните улички на Мала страна. От тясната, но много живописна улица “Нов свят” (чеш. Nový Svět) се спускаме към Лорета (чеш. Loreta) – популярно седалище на пилгримите, чиято църква е построена през 1631 г. по подобие на църква на Богородица в италианския град Лорето. Църквата получава голяма популярност и постепенно се превръща в цял комплекс.

Точно отсреща се намира зданието на Чешкото външно министерство. То е разположено в Чернинския дворец (чеш. Černínský palác) – огромен комплекс, който два пъти е изгарял почти изцяло през своето съществуване.

При толкова много старинни паметници, по-новата история на Чехия някак си се губи. Само понякога паметник като “Мемориал на загиналите през войната 1938-1945” те кара да се замислиш за по-новите събития.

Прага е разположена на хълмове от двете страни на Вълтава, на които сполучливо са изградени и множество паркове. Отправяме се хълма Летна, на който се намира Ханавския павилион (чеш. Hanavský pavilion) – сграда, която е създадена за Пражкото изложение през 1891 г. и в момента e един от най-луксозните ресторанти в града.

Hanavsky pavilion

Според много туристически ръководства от този хълм се откриват най-хубавите гледки към мостовете на Вълтава. Всъщност това е градът, на който направихме най-много панорамни снимки. Просто повечето от най-характерните туристически обекти са разположени на хълмове, а гледките са толкова интересни и различни от всеки един от тях. И особено в днешния ден успяхме да се насладим на Прага от най-различни височини.

Vltava bridges

Не можем да мечтаем за по-добър завършек на престоя ни тук.

Остави коментар:

Leave a Reply