Брой посещения:589
Карловият мост, отново претъпкан от туристи, ни отвежда през реката до Мала страна.
През далечната 1257 г. този квартал е бил малко кралско градче и като такова жителите му са се ползвали с много привилегии. Стръмните му улици са изпълнени със сгради, които по онова време са били дворци на местните придворни богаташи, а сега много от тях са посолства на чужди държави. Дълго време тази част на Прага е била населена предимно с немци. Интересни площади ни посрещат на всяка крачка, но безспорно най-впечатляващ е централния площад Малостранске намести (чеш. Malostranské náměstí).
Той формално е разделен на две части – горна и долна, и е наситен с характерни сгради и детайли.
Най-забележителната сграда на този площад е църквата Св. Николай (чеш. Kostel svatého Mikuláše), за която казват, че е най-добрият пример за барокова църква в Прага. Тук е съществувала църква още през XIII век, но бароковата си архитектура църквата е получила през 1755 г.
Достатъчно голяма като размер и невероятно интересна отвътре, тя погълна доста повече от заплануваното време. Освен с богато изрисувания интериор, църквата е известна и със своя орган, на който е свирил Моцарт.
По пътя към него продължаваме да се захласваме по сградите. Много от тях сега изпълняват по-съвременни функции на хотели, ресторанти, сувенирни магазини, но с нотка от интересното минало.
Манастирът е седалище на монашески орден и е основан през 1143 г. Още от основаването си има важно политическо, културно и религиозно значение.
Има няколко преломни момента в развитието му – пренасянето на останките на основателя на ордена Св. Норберт в църквата, построяването на първата библиотека в т.нар. Теологична зала (чеш. Teologický sál), а по-късно разширяването й с нова зала – Философската (чеш. Filosofický sál). Тук се пазят над 200,000 хиляди томове и други ценни предмети.
От терасата до манастира Страхов се открива великолепен панорамен изглед към града. Според уличните художници – най-добрият, и ние не пропускаме да му се насладим, като същевременно го „запечатваме“ в многобройни снимки.
Като всеки уважаващ себе си чешки манастир и към този има пивоварна, която предлага на изнурените туристи приятно място за утоляване на жаждата и глада.
Точно отсреща се намира зданието на Чешкото външно министерство. То е разположено в Чернинския дворец (чеш. Černínský palác) – огромен комплекс, който два пъти е изгарял почти изцяло през своето съществуване.
При толкова много старинни паметници, по-новата история на Чехия някак си се губи. Само понякога паметник като “Мемориал на загиналите през войната 1938-1945” те кара да се замислиш за по-новите събития.
Прага е разположена на хълмове от двете страни на Вълтава, на които сполучливо са изградени и множество паркове. Отправяме се хълма Летна, на който се намира Ханавския павилион (чеш. Hanavský pavilion) – сграда, която е създадена за Пражкото изложение през 1891 г. и в момента e един от най-луксозните ресторанти в града.
Според много туристически ръководства от този хълм се откриват най-хубавите гледки към мостовете на Вълтава. Всъщност това е градът, на който направихме най-много панорамни снимки. Просто повечето от най-характерните туристически обекти са разположени на хълмове, а гледките са толкова интересни и различни от всеки един от тях. И особено в днешния ден успяхме да се насладим на Прага от най-различни височини.
Не можем да мечтаем за по-добър завършек на престоя ни тук.
Остави коментар: