Брой посещения:896
След известно колебание се спряхме на Регенсбург – един от най-добре запазените стари градове-крепости, признат от UNESCO. Той не е съвсем близо до Мюнхен, но вече знахме, че баварските железници предлагат удобно и евтино пътуване, така че сме отново на път – към един от най-старите градове по поречието на р. Дунав, за който Гьоте още преди години казал „Регенсбург е много красиво разположен град“.
Слизаме от влака и веднага тръгваме към стария център на града. И веднага забелязваме нещо необичайно – улицата, по която вървим няма отделно място за колите и за пешеходците (настилката е с еднаква височина). При което аз правя извода, че или всички участници в движението са много толерантни или животът тук е много спокоен. Или и двете – жителите са горди, че живеят в град създаден още през 179 г. като важна римска крепост (част от крепостните стени са разкрити и възстановени) и искат да предадат това усещане на посетителите.
Много голямо развитие градът получава през средните векове, когато се оказва на кръстопът на важни търговски пътища.
От гарата попадаме в сърцето на стария град, на площада, където се издига един от символите на града – катедралата Св. Петър (Dom St. Peter) – най-важната готическа катедрала на изток от р. Рейн. Построяването й започва през 1273 год., но проектът е толкова голям и са нужни много пари, затова около 1340 год. са прекъснати строителните работи. Но и по това време катедралата макар и не напълно довършена е функционираща, защото олтарът вече е изграден.
Катедралата е огромна, а подземните й помещения са така направени, че през средните векове архиепископът лесно е минавал от частните си покои до олтара. В подземията са погребани много от най-богатите и влиятелни жители. Тук се намира и саркофага на баварския кардинал Philipp-Wilhelm, пренесен през 1611 год.
От този площад тръгват туристическите турове и ние решаваме да се възползваме от тях.
Минаваме покрай жилищни сгради с много старa история, като например изрисуваната къща с Голиат, построена първата половина на XIII век.
Градът е толкова стар, че една до друга са разположени сгради от различни векове. Такъв е случая със сградите на стария и новия градски съвет. Първата сграда датира още от средата на XIII в.
Сграда с много стара история е и тази на манастира на св. Якоб (1175 -1180 г.), чиято църква Schottenkirche беше запечатена за реставрация.
На много места се виждат остатъци от стената на крепостта.
Стръмните павирани улици и до днес носят средновековен дух.
Частта на другия бряг на реката се присъединява към Регенсбург през 1924 год., въпреки че още 981 год. тук е било населено.
Едни от най-известните й къщи са около пазара Stadtamhof, построени в един и същи стил след като са пострадали от пожар през 1809 год. но оцветени в ярки разноцветни багри.
Островите в реката са били известни и с многобройни мелници. Такава е запазената до днес „горна мелница“ (основата й е от 17 век).
Замислих се, че като място с хилядолетна история за почти всяка сграда тук бихме открили интересни факти.
Дори сгради, които не изглеждат много стари имат своята интересна история. Една такава е Домът на музиката (нем. Haus der Music), чиято история също започва още преди 1800 г. – отначало като мястото на френския представител на Imperial Diet, по-късно се използва от президента на местното правителство, а днес е място за музика.
Разбира се, както и във всеки друг град с богата история много от интересните сгради днес са магазини, хотели, заведения.
Регенсбург е известен и като град с много голям коледен базар. Сега не е зима, но ние се отправяме към площад Neupfarrplatz.
Преди това минаваме през площад Haidplatz. Още от стари времена той е бил най-желаното място за живот в града. Кафявата сграда на площада е известна с това, че през 1541 год. три от големите религиозни диспути между протестанти и католици са проведени тук.
Коледният пазар се организира около протестантската църква, която е изградена на площад Neupfarrplatz. Това място е много показателно за промените, които носи времето. Едно от най-старите еврейски общества е живяло тук и е имало своя синагога до 1519 год., когато в Регенсбург пристигат много пилгрими.
Дори и сега това е едно от най-оживените места. Представяме си за момент със завист коледната атмосфера. За съжаление сме тук в началото на лятото и сме отделили само един ден. Но пък ни очакват още интересни места.
Остави коментар: