Брой посещения:479

Дрезден ден 2-ри: Карта и маршрут
Септември 2015 (September 2015)
  • Цвингер – порцелановата колекция (Zwinger – Porzellansammlung)
  • Цвингер – математико-физичния салон (Zwinger – Mathematisch-Physikalischer Salon)
  • Цвингер – галерията на старите майстори (Zwinger – Gemäldegalerie Alte Meister)
  • Старият пазерен площад (Altmarkt)
  • Улица Прага (Prager Straße)

Музеите на Zwinger – порцелановата колекция, математико-физичния салон, галерията „Стари майстори“
Вторият ден е отделен основно за посещението на музеите, които са намират в сградите на Zwinger: порцелановата колекция, математико-физичния салон и художествената галерия „Стари майстори“.

Започваме с порцелановата колекция (нем. Porzellansammlung). Без да съм запозната достатъчно добре с историята на Дрезден изказах предположение, че едва ли ще видим нещо повече от това, което видяхме в Берлин. Всъщност се оказа, че Август Силния не просто е харесвал порцелана, той е бил пристрастен към него, и е поставил основите на една от най-големите порцеланови колекции в света. Негова е била идеята за създаване на Майсенската порцеланова фабрика и затова тук могат да се видят най-старите и ценни майсенски образци. Като добавим и особено ценните и стари китайски и японски екземпляри (за съжаление фотографирането е забранено) се оказа, че посещението ни се проточи неочаквано дълго.

Продължаваме към математико-физичния салон (нем. Mathematisch-Physikalischer Salon), където е сбирката от старинни глобуси, часовници, телескопи, секстанти и други научни инструменти. Август Силния е бил инициатор за създаването и на тази колекция. В изследванията, които са провеждани в създадения преди векове физичен кралски кабинет, са използвани много от изложените сега екземпляри.

Бързаме към галерията на старите майстори (нем. Gemäldegalerie Alte Meister). Нейната сграда също е дело на Готфрид Семпер (нем. Gottfried Sеmper), но днес за нас е по-интересно съдържанието на тази сграда, защото тук има над 750 творби от италиански, холандски, и разбира се, немски художници. Някои от шедьоврите, с които всяка галерия би се гордяла, са „Сикстинската Мадона“ на Рафаел, няколко екземпляра на Рубенс, както и на Рембрант, Каналето, Дюрер и пр.

Радостно е, че колекцията е била скрита при започването на войната, след това е била изнесена в Русия, но след споразумение е върната в Дрезден.

Старият пазарен площад, улица Прага“
Време е да се отдалечим от Zwingerr и да се потопим в ежедневието на Дрезден.

В много градове есента е сезона на различни фестивали на плодородието. Дрезден не прави изключение и на стария пазарен площад (нем. Altmarkt) ни очакват павилионите на феста.

Продължаваме по улица Прага (нем. Prager Straße), където се сблъскваме със съвременния облик на града – магазини, ресторанти, кафета, кино – традиционното оформление за такава част на всеки съвременен град.

Дрезден ме очарова все повече.