Брой посещения:438

Берлин ден 3-ти: Карта и маршрут
Септември 2015 (September 2015)
  • Квартал Nikolaiviertel
  • Музей Пергамон (Pergamonmuseum)
  • Новият музей (Neues Museum)
  • Паркът Tiergarten
  • Дворецът Bellevue
  • Колоната на победата (Siegessäule)

Nikolaiviertel, островът на музеите – Pergamonmuseum, Neues Museum
Събуждам се този ден с ясното съзнание, че не е възможно да разгледаме подробно огромния град. Не ни спасява нито това, че хотела ни е в центъра, нито че сме направили „точно“ разписание, защото интересни детайли изникват от всеки ъгъл, като например квартала на Николай (Nikolaiviertel), през който минаваме, преди да сме се впуснали отново в разлеждането на музеите.

Разположен на източния бряг на р. Шпрее, той е един от най-старите квартали на града. Името му се свързва с името на най-старата църква в Берлин, която се намира тук – Nikolaikirche. Тя е построена през 1230 г., но както и много други сгради е разрушена през войната. Възстановена през 1987 год., днес тя е интересна смесица между оцелели през войната детайли и съвременни бетонни елементи. На брега на реката се намира скулптурна композиция на Св. Георги, който убива змея – една от много сниманите забележителности на Берлин. Около паметника ни примамват няколко ресторанта, но целта ни са музеите.

Отправяме се към Pergamon Museum. Мислех си, че вчерашните музеи са огромни, но това което се разкрива днес пред погледа ми, мога само да го опиша като сграда приютила няколко сгради, защото колекцията, която включва най-известния олтар от Пергам (за наше съжаление беше в реставрация), Милетската пазарна стена, вавилонската врата Ищар, са представени в естествени размери. А те не са единствените. Тук е една от най-големите колекции ислямско изкуство извън Турция.

Следващият музей е Новият музей (Neues Museum), където ни очаква голяма египетска колекция – папируси, саркофази, мумии. И не само – класическата колекция е поглед в еволюционното развитие на древните култури от Средния Изток до Атлантика, и от Северна Африка до Скандинавия.

Всичко това те оставя без дъх, но маската на Нефертити (не е позволено да се снима) те кара да се замислиш каква е била тази цивилизация, която е в състояние да създаде такова фино и едва ли не въздушно творение.

Междувременно отвън слънцето припича, a бирариите ни канят от всяка крачка.

Tiergarten, Колоната на победата (Siegessäule)
След толкова време прекарано в музеите е време да се насладим и на парковете в Берлин. Затова се отправяме през Tiergarten към Колоната на Победата (Siegessäule).

Вървейки през Tiergarten, който както и всеки градски парк е изпълнен с приятни езерца и статуи, минаваме покрай двореца Bellevue (сега официална резиденция на президента на Германия) и достигаме колоната.

Тя е издигната като знак на пруската военна сила през XIX век. Първоначално е стояла пред сградата на Райхстага, но е преместена на сегашното място през 1938 г. Макар и не толкова висока на нея също може да се изкачи човек за обзорен поглед на Берлин.

Докато чакаме автобуса уморена, но доволна, прехвърлям в съзнанието си всичко, до което се докоснахме днес.