Брой посещения:470

Берлин ден 1-ви: Карта и маршрут
Септември 2015 (September 2015)
  • Площад Potsdamer Platz
  • Checkpoint Charlie
  • Площад Gendarmenmarkt
  • Площад Bebelplatz
  • Булевард Unter den Linden
  • Бранденбургската врата
  • Улица „17ти Юни“
  • Паметник на съветските войни
  • Площад на Републиката и Райхстаг
  • Крайречната алея Ludwig Erhard Ufer

Potsdamer Platz, Checkpoint Charlie
Кацаме на летище Tegel и окуражени от прочетените отзиви, че Берлин има добре развит обществен транспорт, си купуваме карти за него. Първата спирка преди хотела ни е Берлинската централна гара Hauphbahnhof. Тя е огромна, защото тук се разминават най-различни видове транспорт: U-Bahn, S-Bahn, международни и регионални влакове, освен това има много магазини и заведения, но се сблъскваме с много добра организация и яснота при използването й (типично по немски).

Berlin Hauptbahnhof

Началото на днешният ден сме отделили, за да се запознаем с по-съвременното лице на Берлин и се отправяме към Potsdamer Platz.

Този площад получава развитие едва в последните няколко години и всъщност тук много силно се усеща американското влияние. Заобикалят ни сгради, казино, магазини, с познатите американски имена.

Основно място заема огромното пространство на Sony Center, но и всички сгради около него могат спокойно да се пренесат във всеки по-голям американски град.

Цялото пространство наоколо е осеяно със странни скулптури на пълни жени (улична изложба на китайския скулптор Xu Hongfei) и аз даже изказвам съмнение, че това е някаква реакция против твърде американизираната част на града.

На площада се сблъскваме и с части от Берлинската стена. Като съвременници на нейното падане естествено е да сме заинтригувани. Само по тези части някой по-млад човек е трудно да си представи за какво точно става дума. Но историята е предадена точно и ясно на описанието между отделните части: 162 км стена, които са разделяли града на източен и западен Берлин, минавайки през паркове, жилищни части, индустриални зони.

И досега тук могат да се открият остатъците от това деление. Някои, като напр. безличните жилищни сгради, са доста тъжна гледка, на други – прословутата марка коли Трабант – берлинчани просто са погледнали с известна доза чувство за хумор, превръщайки ги в туристическа атракция. За нас, като бивши собственици на такава кола, това беше едно мило връщане към спомените.

Продължаваме към Checkpoint Charlie – най-известния контролно-пропусквателен пункт след построяването на Берлинската стена.

Запазено, както е изглеждало преди, мястото засяга един от най-болезнените моменти от история на града.

Площад Gendarmenmarkt, Unter den Linden, Бранденбургската врата
Отправяме се към един от най- хубавите площади в Берлин – Gendarmenmarkt. Оформен още през XVIII век от внушителната сграда на концертната зала (Konzerthaus) и две църкви – немската (Deutscher Dom) и френската (Französischer Dom), той е любимо място за берлинчани и гости, особено през коледните празници, защото тук се организира традиционния коледен базар. Двете църкви си приличат много. Französischer Dom е по-старата от двете, а Deutscher Dom е била напълно разрушена през 1945 г. и е възстановена едва през 1996 г.

Както видяхме и през следващите дни, тук се строи интензивно. Много от разрушените още през Втората Световна Война сгради се възстановяват едва сега и се строят много съвременни. Обликът на Берлин сигурно ще бъде доста по-различен след няколко години.

Паметникът на писателя Friederich Schiller дооформя пространството на площада.

Минава ми мисълта, че в Берлин всичко е с доста внушителни размери. И булевардът Unter der Linden (Под липите) затвърждава тази мисъл. Вървейки по този известен булевард, сравним по символика и големина с парижкия Champs-Élysées, минаваме покрай огромни, пищни и интересни сгради – университета Хумболт (Humboldt Universität) и неговата стара библиотека (Alte Bibliotek), паметника на крал Фридрих II Велики (Friedrich der Große),

Unter den Linden - паметника на Фридрих II Велики

Руското посолство, за да достигнем до един от безспорните символи на Берлин – Бранденбургската врата (Brandenburger Tor).

Притегателен център за туристите, тук те могат да се видят по всяко време на денонощието. Ние не правим изключение и затова се връщахме няколко пъти за снимки.

Паметник на съветските войници, Площад на Републиката, алея Ludwig Erhard Ufer
На запад от Бранденбургската врата се простира любимото място на берлинчани за отдих и разходки – градския пак Großer Tiergarten. Улицата „17ти Юни“ (Straße des 17. Juni), която е част от западната транспортна радиална система, разделя парка на две. Името й е посветено на датата, на която гражданите на Източен Берлин през 1953 г. вдигат въстание срещу комунустическия режим и съветската окупация, потушено от войските на СССР и другите страни от т. нар. Варшавски договор.

Вървейки по „17-ти Юни“ стигаме до паметника на падналите съветски войници в битката за Берлин през април и май 1945 г.

Кратък поглед и продължаваме към Площада на Републиката (Platz der Republik), който всъщност е една оргомна зелена поляна пред сградата на Райхстага.

Platz der Republik

Заобикаляме Райхстага и слизаме до брега на река Шпрее (Spree). Kрайречната алея Ludwig Erhard Ufer е хубаво място за разходки (пеша или на велосипед). Тя започва от двете нови и модерни сгради на немския федерален парламент – Paul Löbe Haus и Marie Elisabeth Lüders Haus, които са разположени от двете страни на реката и са свързани помежду си с мост.

Ние, вече доста уморени, поемаме по алеята и се наслаждаваме на гледките от двете страни на реката.