Брой посещения:554
Построен да служи за църква през 1744 г., по време на френската революция го използват за да бъдат погребани важни фигури от този период.
Интериорът под купола е оформен като гръцки кръст и в една от нишите се намира гробницата на Жан-Жак Русо. В криптата са гробниците на Виктор Юго, Емил Зола, Волтер. И отново всяко свободно пространство е запълнено с някаква форма на художествени произведения.
Тук също имахме възможност да се насладим на Париж отвисоко (не толкова, колкото от Айфеловата Кула, но гледките си заслужават).
На това място е имало сграда още от римско време, което ни показва, че се намираме в една от най-старите части на града.
Строежът на църквата е започнат през далечната 1163 г. и разбираемо за такава стара сграда е минавал през различни достроявания и промени. Времето е причинявало много поражения, но най-големия проблем е била опасността да бъде разрушена по време на революцията.
Снимаме я от всички възможни страни, изкачваме се до камбанарията (та кой не е чел „Парижката Света Богородица“) и се връщаме вечерта отново, за да се потопим в неповторимата атмосфера за нещо непреходно, което витае тук.
Някои от детайлите, които не могат да се пропуснат са: фигурите на 12-те крале, изображението на Страшния съд над главната порта, както и различните фантастични и нереални фигури по кулите.
Витражите и вътрешността (особено в слънчев ден) са невероятни и каквито и суперлативи да се използват, няма да опишат достатъчно добре гледката, която се откри пред нас. Не забелязваме архитектурата, защото цветовете и богатата декорация я превъзхождат.
Замаяни от видяното дотук минаваме от едната страна на реката, за да се разходим покрай импровизирания арт щанд от рисунки и стари книги, носещи типичния парижки дух.
Остави коментар: