Брой посещения:526

Замъците по р. Лоара ден 2-ри: Карта и маршрут
Септември 2008 (September 2008)
  • Hotel France et Guise, Блоа
  • Шосе D765 – шосе D956
  • Замъкът Шеверни (Château de Cheverny)
  • Шосе D102 – шосе D112
  • Замъкът Шамборд (Château de Chambord)
  • Шосе D33
  • Обратно в Блоа

Шеверни (Château de Cheverny)
За разлика от Blois, този замък винаги си е принадлежал на семейството, чието име носи, и поради това е пример за единен стил и пропорционалност.

Освен това не е голям, така че не отнема много време да се разгледа. Може би най-интересното за мен са така любимите за владетелите от онова време фламандски гоблени, с които се сблъскваме във всеки замък.

Те според мен са имали двойно предназначение: естетическо – защото са почти като картини, и практическо – донякъде са допринасяли за по-добра изолацията на тези огромни каменни домове. Кралската спалня е чудесен пример за това.

Този замък е известен и като един от любимите кралски ловни места и неговата трофейна зала не може да не се разгледа.

Cheverny

Вероятно за да продължат традицията, тук и досега се отглеждат доста на брой отбрана порода ловни кучета.

Шамборд (Château de Chambord)
За ралика от скромния и не много голям Cheverny, новият ни обект Chambord е пример за разточителство, както в големината, така и в интериора. Замъкът е огромен и е строен през доста дълъг период. Строежът му започва през 1519 год. и приключва през 1547 год. Така че, този ден се сблъскваме с две крайности при строежите на замъци. Въпреки че не е доказано, много изследователи смятат, че Leonardo da Vinchi има принос в дизайна му.

Той е един прекрасен пример за ранна френска ренесансова архитектура. Въпреки че фасадата му напомня крепост, замъкът никога не е бил ползван с цел защита. Той е построен за ловен замък на крал François I и е предвиден за кратък престой. Не са запазени много от оргиналните мебели, но е един от най-добрите примери за каменна декорация от Ренесанса.

Двойното стълбище, 365-те камини, близо 400-те стаи – са запазили идеите и вкуса на няколко крале последователно (фр. François I, Louis XIV, Louis XV). Интересен е факта, че Молиер е поставил две от пиесите си тук.

Тази огромна структура е била доста трудна за поддържане, поради което след Френската революция е бил изоставен за дълго време. До 1930 год., когато става държавна собственост. Като такъв, през Втората световна война, е изиграл голяма роля за запазване на ценни художествени образци, които са пренесени тук от Лувъра.

Замъкът е не само интересен, но и местността е подбрана със завиден усет. Даже е имало идея коритото на реката да бъде така отклонено, че да обикаля около него. Идеята не е осъществена, но и така това е доста внушително кралско място. Впечатлени от наученото, се опитваме да съхраним момента в нашите снимки.