Брой посещения:496

Виена: Парламентът, Императорския дворец
Както всеки голям и стар европейски град, Виена е доста гъсто населена, което я прави малко трудна за придвижване.

И за да успеем да се запознаем с колкото се може повече неща сме взели автобусен тур из града.

Преди това разглеждаме фонтана Providence (известен и като Donner Fountain по името на създателя си). Намира се в центъра на площада Neuer Markt. Разрушен почти основно от бомбандировки през II-тa Световна Война, по-късно той е изцяло възстановен. Централната фигура е на мъдростта, а отстрани са изваяни четири алегорични фигури на четирите най-известни реки в Австрия. Виена има доста фонтани, но се спирам на този, защото е показателен за духа на града.

Donner Fountain

Загрижени да не се забравят старите ценни неща, виенчани възстановяват почти изцяло всички поражения от войната, не само фонтана. Освен това много често по алегоричен начин показват колко много ценят природата си.

Турът потвърждава впечатлението за чистота и ред, но се питаме дали ще успеем да видим всичко.

Сградите се редят една след друга: Парламентът – внушителен с големината си и с интересени фигури на върха – алегорични образи на различни човешки качества. Пред сградата – фонтан с централна фигура Атина, която в едната си ръка държи символа на победата Нике; следва Imperial/Hofburg Palace – бившия зимен дворец на Хабсбургите, с достроявани нови сгради, който сега е внушителен културен център, събрал три музея и църква.

Виена: Дворецът Шьонбрун (Schloß Schönbrunn), улиците на Виена
Отправяме се към Schloß Schönbrunn – лятната резиденция на Хабсбургите и любимото място на Maria Theresia, която прекарва заедно с император Franz I и 16-те им деца доста време тук. Дворецът, градините, театърът и всичко наоколо е създадено с идеята да се покаже величието на императора, а съответно и на държавата. Сега за посетителите са достъпни 45 от всички стаи на двореца – достатъчни да се почувства духа на онова време.

Понеже времето ни както винаги е недостатъчно, преосмисляме наученото в автобуса, докато той ни връща към по-забързания ритъм в центъра на Виена.

Нашият тур оператор ни обръща внимание на сграда наречена Albertina и фонтана пред нея.

Albertina

Сравнена с всичко видяно досега, сградата не се откроява много. Оказва се, че това е музей, който съдържа впечатляваща колекция от графики и литографии. Тя е една от най-големите в света, като началото й е поставено през 1804 год. от Albrecht von Sachsen, Herzog von Teschen. Фонтанът отдолу, Albrechtsbrunnen или още Danubiusbrunnen, е алегория, показваща силната връзка между Виена и р. Дунав.

Днес сме на императорска вълна и затова се отправяме към покоите на императрица Elisabeth (Sisi Museum). Потъваме в разкош и изкуство, както може да се очаква.

Излизаме от музея на Сиси и уморени се отправяме към известната “Народна” градина (Volksgarten). Ако има нещо, което добавя много към приятните спомени, прекарани в града, това са зелените площи на Виена. Доста на брой, поддържани страхотно, те са чудесно място за отдих, от който се възползваме, преди да се смесим с тълпата виенчани и туристи в центъра на града.

Работният ден е свършил, трафика е в своя апогей, но ние се любуваме на сладкарниците и хубавите магазини, които тук, в центъра на Виена, са на всяка крачка.