Брой посещения:609

Нац. парк “Секвоя” (Sequoia NP): Карта и маршрут
Май 2017 (May 2017)
  • Americas Best Value Inn, Фресно
  • Щатски път CA-180
  • Вход към парка “Big Stump Entrance”
  • Център за посетители “Lodgepole”
  • Пътеката до водопада “Топока”
  • Дървото “Генерал Шърман” (Gen Sherman Tree)
  • Пътеката на конгреса (Congress Trail)
  • Скалата Моро (Moro Rock)
  • Групата секвои “Паркер” (Parker Group)
  • Дървото-тунел (Tunnel Log)

Водопадът “Токопа”, гората с гигантските секвои
Днес се отправяме към парка “Секвоя” (англ. Sequoia National park). Направили сме доста разнообразна програма – водопад, секвои, изкачване на място за обзорен поглед. В мен се прокрадва мисъл, дали ще ни бъде интересен деня, защото предишните дни сме видяли подобни неща. Оказва се, че без да знаем сме направили добра градация – нещата, които видяхме този ден бяха още по-величествени (особено дърветата) и запомнящи се от предишните.

Започваме с водопада “Топока” (англ. Tokopah Falls). Пътеката, която води до този водопад, е много по-лесна от вчерашната. Водопадът е по-малък, но гората през която вървим, е много красива – макар и не от секвои, дърветата в нея са огромни и запомнящи се. Поради тези две причини, това е един много разпространен маршрут в този парк. Самият парк е много по-посещаван от Kings Canyon NP, но пък предлага туристически автобусчета много по-редовно и до всички най-интересни обекти, което улеснява посещението в най-натоварените моменти.

И понеже природата е толкова разнообразна и няма как да се повтори, извървяваме с удоволствие този маршрут. Най-честите ни придружители тук са гущерите, a около водопада – мармотите.

Следващата ни спирка е дървото “Генерал Шърман” (англ. General Sherman Tree) и горичката наоколо. В предишния парк си мислехме, че сме видели достатъчно големи и разнообразни секвои. Оказа се, че сме се лъгали. General Sherman Tree поразява с големината си. Счита се, че е най-голямото дърво в света и въпреки, че короната му е засегната от пожар, дънерът му продължава да се уголемява. И като се има предвид, че не е най-старото дърво (датират възрастта му на около 2 500 год., а най-старите секвои са на възраст около 3 500 год.), то има възможност да се развива още. Има и доста наименовани групи от секвои – “Сенатът” (англ. The Senate), “Камара на представителите” (англ. The House).

General Sherman Tree

В този парк, където се намират общо пет от най-големите и стари дървета в света, разбирането на хората за възраст и големина е поставено на изпитание (поне мойто де). Много от тези гиганти си имат и собствени имена: Tough Twins, President, John Adams, Chief Sequoyah, McKinley.

Повечето от изброените по-горе дървета и още много други безименни се намират на “Пътеката на конгреса” (англ. Congress Trail), която е естествено продължение на пътеката около General Sherman.

Тази гора изисква повече време, за да може да й се насладиш достатъчно. Ресурс, който винаги ни липсва при тези пътувания, както и в този случай. Бързаме към следващия обект.

Скалата “Моро”, дънерът-тунел, групата секвои “Паркър”

Скалата “Моро” (англ. Moro Rock) – мястото, от което всички посетили парка казват, че се открива прекрасна гледка, особено на залез. И което мен специално ме притеснява много, след като прочетох, че се изкачваш по близо 400-те стъпала във висините, защото не зная как ще се справя с моя страх от височините.

За щастие всичко мина добре и да, мога да кажа, че наиситина си заслужава. Нямахме перфектното време, защото не беше достатъчно ясно, но си струваше усещането да си на върха на тази внушителна планина. Най-накрая виждаш нещата отвисоко и не се чувстваш нищожен и като мравка, както сред онези гиганти – секвоите.

Те обаче са навсякъде и дори и паднали, могат да бъдат атракция, какъвто е случая с така наречения Tunnel Log. Това огромно дърво е паднало през 1937 год. и идеята, да се изреже в него тунел, вместо да бъде нарязано и махнато от пътя, го е превърнало в една от забележителностите тук.

Sequoia NP - Tunnel Log

Точно когато си мислехме, че сме видели достатъчно секвои, попадаме на една доста внушителна и интересна група от тях – групата “Паркър” (англ. Parker Group). Групата е наречена така в чест на семейството на капитан Джеймс Паркер (англ. captain James Parker), който e бил управител на парка през 1893-1894 год. Секвоите много често израстват точно по този начин на групи, като семейство, и това е един прекрасен пример.

До този ден не бяхме срещали много животни, въпреки постоянните табели, че в тези гори има много черни мечки. И когато на връщане към хотела, видяхме много спрели на пътя коли и хора с фотоапарати, естествено си помислих, че са спрели заради мечка. Беше типичен представител на този вид – черна и достатъчно едра, за да я видим от голямото разстояние. И сякаш, за да бъде пълно удоволствието от този ден, след няколко минути аз забелязах сред клоните една кафява “черна” мечка, защото цвета на породата черна мечка, всъщност може да бъде и доста светъл. Или както се пошегувахме, видяхме черна мечка блондинка.

Сега вече дългото пътуване към хотела не е толкова досадно, защото темите за разговор са разнообразни и приятни.

Остави коментар:

Leave a Reply